Par teātri

VĪZIJA

Kļūt par pārliecinošu Vidzemes reģiona kultūras centru, kopjot klasisko vērtību un kultūridentitātes visdažādākās formas, tai pat laikā saglabājot eksperimentāla inkubatora iespējas.

Rūpēties par jaunu radošu projektu teātra kultūrvidē, par tradīciju iedibinot Valmieras vasaras teātra festivāla pastāvēšanu, turpinot Rūdolfa Blaumaņa teātra festivāla aizsākto latviskā koda pētniecību un aktualizēšana Baltijas kultūras vidē.

MISIJA

Teātra misija ir radīt daudzpusīgu un laikmetīgu teātra mākslu dažādām Latvijas sabiedrības grupām.

STRATĒĢISKIE MĒRĶI

Teātris ir vienīgais profesionālais teātris Vidzemes reģionā, kas nodrošina profesionālās teātra mākslas pieejamību dažādām sabiedrības mērķgrupām, veicinot kultūras procesu decentralizāciju Latvijā, un atbilstoši kultūrpolitiskajām prioritātēm nodrošina augstāku kvalitātes standartu teātra mākslas jomā, un ņemot vērā to, ka kapitālsabiedrības stratēģiskie mērķi ir veicināt garīgi pilnvērtīgu, ekonomiski aktīvāku sabiedrību, kultūrizglītības un atpūtas iespējas, teātra mākslas pieejamību un Latvijas kultūridentitātes saglabāšanu.

VALMIERA - TEĀTRA PILSĒTA LATVIJĀ

Valmiera ir viena no senākajām Latvijas pilsētām, tā atrodas 110 km attālumā uz ziemeļaustrumiem no Latvijas galvaspilsētas Rīgas. Valmiera ir astotā lielākā Latvijas pilsēta, tajā dzīvo aptuveni 26 tūkstoši iedzīvotāju.

Liecības par pilsētu saglabājušās jau no 11. gadsimta, bet 1365. gadā tā minēta jau kā Hanzas pilsētu tirdzniecības savienības locekle. Mūsdienās Valmieras simbols ir 13. gadsimta sākumā uzceltā Svētā Sīmaņa baznīca un Livonijas laika pilsdrupas.

Gaujas upes krastos ir koncentrējusies pilsētas rūpnieciski ekonomiskā dzīve - jau kopš 20.gs. vidus Valmierā koncentrējas lielākie Vidzemes reģiona un valsts ražošanas un tirdzniecības uzņēmumi, kas ir atpazīstami arī ārpus valsts robežām:  stikla šķiedras ražošana AS „Valmieras stikla šķiedra”, degvielas metāla kārbas, ugunsdzēsības aparāti, metāla izstrādājumi SIA „Valpro” u.c. 

Kopš 1996.gada Valmierā studentus uzņem Vidzemes Augstskola (Vidzeme University of Applied Sciences), piedāvājot 16 studiju programmas sešos studiju virzienos: biznesa vadība, informācijas tehnoloģijas, mehatronika un būvniecība, komunikācija un mediji, pārvaldība, tūrisms un atpūta.  

VALMIERAS DRĀMAS TEĀTRIS

1923. gadā dibinātais teātris ir pilsētas svarīgākais kultūras centrs, tomēr kopš pagājušā gadsimta 20. gadu vidus par savu mērķauditoriju uzskata visas Vidzemes skatītājus, kuriem 21. gadsimtā pievienojušies arī rīdzinieki un vēl tālāki viesi. 

Šobrīd teātris darbojas ēkā (projekta autors – arhitekts Modris Ģelzis), kas celta 90. gados, nomainot vairāk nekā simtgadīgo Valmieras Latviešu biedrības koka namu.

Iestudējumi tiek spēlēti trīs spēles laukumos:

  • Lielajā zālē (395 skatītāju vietas), kas atklāta 1996. gadā, tiek spēlētas plašu auditoriju piesaistošas izrādes – melodrāmas, komēdijas un uzvedumi bērniem;
  • Apaļajā zālē (tās izkārtojumu iespējams mainīt, izvietojot līdz 145 skatītāju vietām), kas atklāta 1994. gadā, notiek smalki psiholoģiski darbi, kuros aktieru darba nianses atklājas tuvplānā;
  • LMT Mansards (agrāk – Mazā zāle, 101 vietas) top kamerstila laboratorijas tipa iestudējumi. Šis laukums skatītājiem pieejams kopš 1990. gada, kad tehniskajā piebūvē iekārtotajā Mēģinājumu zālē sāka arī spēlēt izrādes.

Pirms pusgadsimta Valmieras teātris, kur strādāja jaunie režisori Oļģerts Kroders un Māra Ķimele, kļuva par Latvijas modernās režijas inkubatoru. Kopš tā laika nav rimusi interese par elitāriem eksperimentiem un laikmetīgā teātra formām, tāpat kā uzmanība pret skatuves mākslu visdemokrātiskākajās izpausmēs. Teātra repertuāra pamatā ir mūsdienīgi interpretēta ārvalstu un latviešu klasika un oriģināldramaturģija.

Teātrī māksliniecisko seju veido:

  • 33 štata un 15 ārštata aktieri;
  • dažādu paaudžu režisori – Varis Brasla, Mārtiņš Eihe, Indra Roga, Reinis Suhanovs, Jānis Znotiņš, Inese Mičule  u.c.

Teātris regulāri saņem nominācijas un laureātu titulus Latvijas teātru Gada balvas ceremonijā Spēlmaņu nakts un atzinību starptautiskos festivālos.

No 1999. līdz 2013. gadam teātris rīkoja Rūdolfa Blaumaņa teātra festivālu. Festivāls bija veltīts izcilā latviešu rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa un viņa laikabiedru, 20. gs. sākuma dramaturgu daiļrades aktualizēšanai.

2016. gada augustā pirmo reizi Valmierā notika Valmieras vasaras teātra festivāls, kura programmas pamatā - tikai īpaši festivālam radīti darbi, ko veido nacionālā un starptautiskā mērogā zināmi profesionāļi. 

2017. gada maijā par teātra māksliniecisko vadītāju kļuva Indra Roga. 

2021. gada oktobrī uzsākta Valmieras teātra ēkas rekonstrukcija. Izrādes tiek spēlētas tikai Apaļajā zālē.

2022.gada decembrī par pagaidu mājvietu kļūst topošā laikmetīgās mākslas telpa Kurtuve. 

Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.