SMARŽO SĒNES

Gunārs Priede

SMARŽO SĒNES

Dubultās morāles precedents 3 daļās

Režija – Mārtiņš Eihe

Scenogrāfija un kostīmi – Ieva Kauliņa

Muzikālais noformējums – Mārtiņš Eihe un Emīls Zilberts

Lomās: Skaidrīte Putniņa, Januss Johansons, Ieva Džindža, Inga Apine, Inese Pudža, Ingus Kniploks, Eduards Johansons, Mārtiņš Liepa vai Kārlis Neimanis, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante, Ilze Pukinska, Aigars Apinis, Māra Mennika vai Rūta Holendere, Dace Everss vai Regīna Devīte, Ilze Lieckalniņa

Pirmizrāde: 2015. gada 17. decembris

Gunāra Priedes luga "Smaržo sēnes" ir vienīgā aizliegtā luga padomju gados. Ir 1968. gada ziema, vēl nav sākušies vēsturiskie notikumi Prāgā ar studentu nemieriem un krievu tanku ienākšanu, bet Latvijā vara ir modra - lugu daži Gunāra Priedes "kolēģi" aiznes tā brīža CK 1. sekretāram Augustam Vosam un norāda uz ironiju par pastāvošo iekārtu un partijas absurdajiem lēmumiem. Sākas lugas apspriešana augsta līmeņa sapulcēs, G. Priede zaudē Kinematogrāfu savienības 1. sekretāra posteni, viņa darbi tiek aizliegti uz vairākiem gadiem, un šobrīd grūti saprast, kāda tā ir veiksme, ka "Smaržo sēnes" tiek atzīta par radošu neveiksmi nevis politisku kļūdu. Jo vismaz izsūtījums un izslēgšana no partijas iet secen.

Un tomēr būtiski atcerēties, ka lugas nosaukums sevī ietver paroli. Paroli, ko Mirdza Kēlerte ierodas atgādināt jaunības cīņubiedram viņa apaļajā jubilejā un kuru viņš nekādi neatceras, atklājot, ka jaunības ideāli ir aizmirsti un nodoti. 

Ir 2015. gads. Un "Smaržo sēņu" paroles otrā puse joprojām nav atminēta, par ko liecina mūsdienu dubultās morāles precedenti...

Izrāde saņēmusi 2015./2016.gada Latvijas teātru gada balvu kategorijā "Gada mazās formas izrāde".  

Izrāde iekļauta "Baltijas Drāmas forums 2017" programmā. 

Foto - Matīss Markovskis

Smēķē Izrādē smēķē

Tuvākās izrādes

Komentāri

Pieslēdzies un pievieno savu komentāru par izrādi

Pieslēgties

Reģistrēties

Pelēkie halātiņi mums visiem vienādi, slēgtā atvilktnīte - katram sava. Gunārs Priede, "Smaržo sēnes" @VDT_LV

Bārbala Simsone‏ @durvjupele @ 2017-04-05

"Smaržo sēnes" @VDT_LV rosina uz pārdomām... Meli un izlikšanās ne tikai toreiz, bet arī šodien. Lieliski aktierdarbi un režija! Patika. Paldies par iespēju redzēt šo izrādi Rīgā! Blogā manas pārdomas: http://sigita-paula.blogspot.com/2017/04/meli-un-izliksanas.html

SigitaPaula @ 2017-04-03

Skaista @VDT_LV izrāde Smaržo sēnes Zirgu pastā. Divkosības tēma tikpat aktuāla kā 1968.!

Jānis Rudzupuķe‏ @Rudmatis @ 2017-03-14

SMARŽO SĒNES @VDT_LV teicami! Latvietim jāskatās, latvietim jāredz.

Lauris Gundars‏ @LaurisGundars @ 2017-03-14

"Smaržo sēnes" @VDT_LV ļoti spēcīgi un precīzi attēlo padomju laikus. Un trakākais, ka nekas daudz nav mainījies. Aktieri fantastiski. Paldies!

Annasofija‏ @anna_thars @ 2017-03-14

Pēc @VDT_LV izrādes Smaržo sēnes joprojām kamols kaklā. Ļoti spēcīga pēcgarša. Paldies par iespēju redzēt jūs Rīgā!

Kristīne Āboliņa‏ @uguniigaaa @ 2017-03-14

Cik bieži mēs šodien riskējam taisnīguma vārdā?Aizdomāties liek G.Priedes aizliegtā luga Smaržo sēnes @VDT_LV Lieliska režija un aktierdarbs.

Andris Skride @AndrisSkride @ 2016-11-02

Pirmo reizi pēc būtības izlasīta G.Priedes luga SMARŽO SĒNES:@VDT_LV , rež. M.Eihe, visi aktieri zina,ko+kāpēc dara. Gandarījums!

Silvija Radzobe @SilRa_A @ 2016-10-24

Smaržo sēnes @VDT_LV ir par to, kur bijām un kur joprojām esam. Sekojam pūlim, nedomājam. Īpaši interesanti vecie protokoli.

Sandra Briede @BriedeBriede @ 2016-08-18

Pirmo reizi izjutu, ko nozīmē uzraksts "izrādē smēķē". Pirmā cēliena laikā pirmajās minūtēs telpa tiek piesmēķēta tik stipri, ka nesmēķētājiem grūti paelpot. Jā, izrādē tas iederējās, bet man šķita, ka drīzāk varēja uztaisīt dūmu mutuļus kā māksliniecisku efektu. Ļoti patika scenogrāfija. Vienkārša, bet ar dziļu domu un nozīmi. Tērpi, kā jau Padomju laikos ierasts, vienādi. Pozitīvi pārsteidza skatītāja un aktiera savstarpējais tuvums, jo viens otru mirkļos, kad nespēlēja, varēja redzēt un vērot. Pats esmu izlasījis grāmatu, tāpēc, iespējams, ideju bija vieglāk uztvert. Vienīgais, kas pietrūka, bija M. Eihes redzējums par uzvedumu. Precīzāk, par izrādes beigām, domājot atbildi. Kaut gan no otras puses, iespējams, tas ir labāk, jo pēc izrādes paliek nostaļģija un neatbildēts jautājums. Izrāde pati par sevi skaista, ar daudz metaforām un "pret padomju iekārtu" vērstām domām.

Ričards_Edijs @ 2016-05-07

Biju @VDT_LV "Smaržo sènes", skaudri & patiesi, lieliska režija. "Aktieru dinamikas trûkums ir režijas iecere",tà teàtra kritiķe lîdzàs...;)

Ilgvars Imša @IlgvarsImsa @ 2016-05-06

Tiem kam tīk spriedzes tejāteris ļoti iesaku Valmierā Eihes režisēto "Smaržo Sēnes".

Krišs Ēlerts @krisselerts @ 2016-05-06

"Smaržo sēnes" @VDT_LV ir ļoti laba - saturs un forma tik glīti sakausējušies. Sistēma un mazā, "normālā" cilvēka sāpe.

Krista Luīze @kristalynskaya @ 2016-05-06

Izrāde, kas vēl mēnesi pēc Notikuma tur un nelaiž vaļā, liek domās atgriezties vēl un vēl. Paldies visiem par lieliski paveiktu darbu!

Lexi99 @ 2016-03-30

M.Eihes izrāde “Smaržo sēnes” palīdz saskatīt, ka dubultmorāle un pašcenzūra arī šodien ir ik uz soļa. Diemžēl

@GNarvaiss @ 2015-12-28

@VDT_LV #SmaržoSēnes par laikiem ar šķietami mierīgu jaunaugsmi. Simboliska maisa atvēršana paaudžu dzirkstīm par liekulīgo, reiz noliegto.

@Andris_Klepers @ 2015-12-23

Smaržo sēnes @VDT_LV interesanta koncepcija - būtībā izrāde PAR Gunāra Priedes lugu. Uzrunā aktieru atdevība materiālam, telpas risinājums.

@ierodies @ 2015-12-23

Kas tas bija?! Neiesaku.

vesta @ 2015-12-23
Valmieras drāmas teātris

Paldies! Uz norādīto e-pasta adresi ir nosūtīta vēstule, lai apstiprinātu jūsu e-pastu.